Tlačové správy

Najstarší hotel v Tatrách sa bude po rokoch rekonštruovať

Po 20 rokoch chátrania sa Hotel Lomnica konečne dočká svojej obnovy. Rekonštrukcia tohto významného architektonického diela z roku 1893 začne na jar budúceho roku a vyžiada si približne 5-miliónovú investíciu.

Niekdajšia dominanta Tatier a pýcha hotelierstva v centre Tatranskej Lomnice „straší“ už dve desatrocia. Viac ako 120-ročný Hotel Lomnica už dávno nepripomína časy svojej najväčšej slávy. Opadaná omietka, rozbité okná a zdevastované vnútro hotela sú už dlhé roky smutnou realitou tejto významnej historickej budovy.

Zámerom nového zahraničného investora je v prvom rade prinavrátiť hotelu jeho historickú hodnotu, čo pozitívne prijali aj pamiatkari. Ozdobou hotela ostanú pôvodné klenby, liatinové stlporadie, zdravé drevené trámové konštrukcie a strop. Kapacita hotela sa z pôvodných 28 izieb zvýši na 70 izieb s približne 140 lôžkami všetkých kategórií. Zrekonštruovaný hotel  bude pozostávat s historickej a novopristavenej budovy. V historickom objekte bude okrem ubytovacej časti obnovená aj pôvodná kaviareň s terasou. V pivničných priestoroch vznikne vinotéka, špecializovaný koňakový bar a obrazová galéria. V zadnej časti, na mieste bývalých skladov, vyrastie nová prístavba, v ktorej bude kongresová sála, wellness, spa a podzemné parkovisko.

„Požiadavky investora smerujú ku maximálnej prezentácii historických hodnôt pôvodného pamiatkovo chráneného objektu. K podporeniu týchto požiadaviek, samozrejme, okrem naplnenia kapacít, slúžia i dostavované časti. Novostavbou sa snažíme výrazovo a funkčne doplniť to, čo pôvodnému objektu z hľadiska potrieb súčasnosti chýba. Veľmi milo nás počas obhliadok objektu prekvapilo nadšenie miestnych obyvateľov, ale i návštevníkov, dokonca sme sa touto cestou dostali aj ku zaujímavým historickým fotografiám“, povedal Ing. Peter Kopčák z architektonicko-projekčnej spoločnosti GFI, a. s. ktorá je generálnym projektantom Hotela Lomnica. Spoločnosť  GFI, a.s. doviedla od projektu až ku realizácii vo Vysokých Tatrách už niekolko rekonštrukcií, vrátane horského hotela Sliezsky dom, Grand Hotela KempinskiHighTatras na Štrbskom Plese a vily COOP v Tatranskej Lomnici. Obnovu tejto historickej pamiatky v centre Tatranskej Lomnice s radosťou privítal primátor mesta Vysoké tatry Ján Mokoš: „Táto ruina je na očiach každého, kto prejde centrom Tatranskej Lomnice, a preto som rád, že sa konecne našiel investor, ktorý jej vdýchne život a vráti zašlú slávu. Podla architektonického projektu, ktorý som mal možnosť vidieť, to bude pekný hotel so zaujímavou ponukou služieb pre návštevníkov a obyvatelov Tatranskej Lomnice i celých Vysokých Tatier.“

Z histórie hotela

Hotel Lomnica bol vôbec prvý hotel v Tatrách, ktorý postavili v roku 1893 podľa projektu významného architekta Gedeona Majunkeho zo Spišskej Soboty. Po jeho dokončení mu patrilo niekoľko prvenstiev, bola to napríklad najväčšia hrazdená budova vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku a zároveň najhonosnejší a najvyhľadávanejší hotel. Investorom bola Spišská úverová banka v Levoči. Trojposchodový hotel zahŕňal 28 izieb, reštauráciu a kaviareň, neskôr prvé kancelárie kúpeľného riaditeľstva a poštový úrad. O toto výsadné postavenie ho pripravila až postupná výstavba tatranských grandhotelov v Starom Smokovci, Tatranskej Lomnici a Štrbskom Plese v rokoch 1904 až 1906. Hotel Lomnica patril dlhé roky do podniku Interhotel Tatry, neskôr zmenil niekoľkých vlastníkov. V súčasnosti je budova zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok a približne 20 rokov je zatvorená a chátra.

Kontakt pre médiá:

Melita Gwerková     0948 072 381    info@hotellomnica.sk

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore