Tlačové správy

Legendárny Ujo Váňa sa do Košíc vracia po takmer šesťdesiatich rokoch

Po 57 rokoch sa 17. novembra 2017 vráti na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice jedna z najhranejších hier Antona Pavloviča Čechova Ujo Váňa. Nové naštudovanie klasickej komédie plnej irónie a smiechu cez slzy v Košiciach pripravuje mladý slovenský režisér Lukáš Brutovský, ktorý sa réžii ruskej klasiky venuje už od svojich študentských čias.

Ako charakterizovať známu divadelnú hru Čechova. Možno týmito slovami tvorcov košickej inscenácie: „Keď do idylickej nudy a vidieckeho pokoja Ivana Vojnického, uja Váňu, vpadne príbuzný, profesor Serebriakov s jeho mladou ženou, mení sa všetkým svet. Ujo Váňa by tiež chcel mať krásny život, možno aspoň taký vzrušujúci ako jeho uznávaný švagor, profesor Serebriakov. Kto môže za to, že sa ujo Váňa nestal geniálnym literátom a umelcom? Koho za to ujo Váňa obviňuje? Aké je zdesenie človeka, keď sa preberie z ilúzie, že život zasvätil idolu, ktorý si nezaslúži byť idolom? Čechovove postavy uviazli na plytčine vzťahov a cesta do hlbokých vôd sa nekončí vždy pre všetkých priaznivo. Ostrý hrot humoru a irónie odkrýva túžby a sny malých ľudí po veľkom šťastí, ktoré drieme v nedohľadne. Ujo Váňa si doma tíško čakal na svoj veľký deň. A keď neprichádza, viní celý svet. Áno, celý svet je vinovatý za jeho postávanie, obetovanie sa, stagnovanie a frflanie. Čo s tým? Pretriezvenia z ilúzie sú malou osobnou drámou, niekedy až groteskne zábavnou. Je to však zábava na cudzí účet. Ak sa nevydarí láska k mladej žene profesora a vlastná kariéra je v nedohľadne, čo potom ostáva? Život sa síce rozpadá na franforce, ale bez veľkých drásaní a bez vážnej zmeny. Ako vždy – u Čechova s podivným smiechom cez slzy,“  píše sa v charakteristike pripravovanej premiéry.

Výber režiséra Lukáša Brutovského nebol náhodný. Brutovský, ktorý na budúci rok oslávi 30. narodeniny,  je rodákom z Krompách a po absolvovaní bilingválneho gymnázia v Poprade vyštudoval divadelnú réžiu v ročníku Petra Mikulíka na VŠMU v Bratislave. Už počas štúdia na VŠMU zarezonovali jeho inscenácie ruskej klasiky Smrť TarelkinaVýnosné miesto a Letní hostia, ktoré hosťovali na niekoľkých medzinárodných divadelných festivaloch v Bratislave, Prahe, Brne a Moskve a získali viacero ocenení. Slovenská kritika nominovala v roku 2012 inscenáciu Výnosné miesto na divadelné ocenenie DOSKY v kategórii Najlepšia réžia sezóny a Objav sezóny. Brutovský spolupracoval  s viacerými slovenskými a českými divadlami (Bratislava, Nitra, Martin, Brno, Kladno, Praha). V roku 2014 sa stal laureátom ceny českých Divadelních novin za najlepšiu réžiu sezóny za inscenáciu Maryša v brnianskom HaDivadle. Od roku 2015 je umeleckým šéfom v Slovenskom komornom divadle v Martine.

Rovnako nebol náhodný ani výber predstaviteľov hlavných postáv, ktorý sľubuje výborné komediálne výkony a „súboj“ skvelých hercov. V titulnej postave Ivana Petroviča Vojnického uvidia diváci Stanislava Pitoňáka. V postave Alexandra Serebriakova, ktorý svojim príchodom na vidiek zmení všetko, sa predstaví hosťujúci Jozef Stražan. Jeho mladú ženu Jelenu si zahrá Alena Ďuránová. V inscenácii budú účinkovať aj Tatiana Poláková, Beáta Drotárová, Michal Soltész, Juraj Zetyák a Ľuba Blaškovičová.

Svjatoslav Dohovič, web editor a PR

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore