Tlačové správy

Aj vo februári príde Štátne divadlo Košice k divákom domov

Hoci sa stále nemôžeme stretnúť s našimi divákmi naživo, radi sa s nimi aj vo februári stretneme u nich doma prostredníctvom portálu navstevnik.online. Štátne divadlo Košice prinesie v druhom  kalendárnom mesiaci osem divadelných večerov, počas ktorých si môžu v pohodlí svojej obývačky dopriať skvelé divadelné zážitky. Prostredníctvom streamovania záznamov si môžu pozrieť činoherné tituly a operetu zo staršieho repertoáru, ale aj nové predstavenia opery, baletu a činohry, ktoré vznikli v rámci špeciálnej kovidovej dramaturgie projektu „SVEDECTVO MMXX“.

v pondelok 1. februára 2021 si môžu pozrieť inscenáciu hry súčasného slovenského autora Kamila Žišku Sára Salkházi. Príbeh blahoslavenej Sáry Salkházi, ktorá je bytostne spätá s Košicami, je silným svedectvom doby, miesta i času. „Keď som sa prvý raz dozvedela, že idem hrať Sáru Sakházi, tak som bola hlúpa a nevedomá. Nevedela som o nej vôbec nič. Po tom všetkom, čo som si o nej naštudovala, ju musím nazvať osobnosťou Košíc. Bola pre mňa obrovskou výzvou a veľkým vzorom. Pre mňa je stále inšpiratívnym človekom, ktorý mi ukazuje dôležitosť práce na sebe. Myslím si, že každý človek istom období svojho života dospeje k istej sebareflexii. A z jedného dňa na druhý potlačí to svoje ego a povie si dosť. Nejdem pozerať na seba, ale budem pozerať na druhých. Jednoducho nám ukázala to, čo má v sebe každý z nás. Možnosť byť každým dňom lepším a lepším. A aj dnes, keď prechádzam miesta, na ktorých bola Sára, cítim ten genius loci a prechádza mi po chrbte mráz,“ priznala pred premiérou v júni 2018 herečka Tatiana  Poláková.

V prvom februárovom týždni sa majú na čo tešiť aj priaznivci operety. Vo štvrtok 4. februára 2021 si môžu vychutnať slávnu operetu kráľa viedenských valčíkov Johanna Straussa ml. Netopier, o ktorej Istý kritik píšuci pre viedenské noviny Morgenpost po svetovej premiére v roku 1874 napísal: „… v lóži divadla Theater an der Wien môže človek dostať najkrajšiu morskú chorobu, tak sa to v prízemí vlní pri očarujúcich tónoch, ktoré z orchestra vyludzuje taktovka Johanna Straussa. Všetko tu švitorí, hudie, spieva a trilkuje ako uprostred jari.“ Opera ŠDKE ju uviedla v októbri 2018 v réžii Michala Spišáka a v hudobnom naštudovaní Roberta Jindru.

V pondelok 8. februára 2021 priamo k divákom domov zavíta to najlepšie zo svetového klasického baletného repertoáru v novom predstavení Baletu ŠDKE Večer moderného tanca, ktoré vzniklo v rámci projektu „Svedectvo MMXX“. Svetová baletná superhviezda, tanečník storočia Vladimir Malakhov, spolu so sólistami a zborom baletu predstavia fragmenty zo skvostov svetového baletu akými bezpochyby sú Labutie jazero, Spiaca krásavica, Plamene Paríža, Luskáčik, Giselle a mnohé ďalšie.

Ďalšiu inscenáciu súčasnej slovenskej hry, Jurgovej Hany od Hany Naglik, ponúkne ŠDKE v piatok 12. februára 2021. Jedna dedina, jedna rodina a toľko vášní. Jurgova Hana zachytáva problémy súčasnej rodiny, ktorá nie je schopná vytvoriť teplo domova, poskytnúť citové zázemie a byť oporou. Poeticko-drsným jazykom s krutým humorom hovorí o živote na periférii, o tej každodennosti, ktorá sa zrkadlí v nutnosti prežiť. „Keď som si prvýkrát prečítal text, bol som z neho trochu šokovaný. Ale čím dlhšie sme s ním pracovali, tak sme stále viac prichádzali na to, že iný ani nemôže byť. Len čo by sa z neho niečo ubralo, alebo by sa niečo menilo, ubralo by to z neskutočnej poézie celého príbehu. Hoci je realita v hre pomenovávaná drsným spôsobom, nesie v sebe neskutočnú poéziu,“ povedal pred rokom pred premiérou herec Ivan Krúpa, ktorý stvárňuje hlavnú postavu Petra Jurgu.

Netradičná doba prináša netradičné spojenia a priniesla ich aj v ďalšom titule projektu „Svedectvo MMXX“, v spojení opery, činohry a baletu v predstavení Manželstvo v piesňach, ktoré uvedie ŠDKE v online priestore v piatok 15. februára 2021. Výnimočná hudba Gustava Mahlera v podaní orchestra a členky ansámblu Myroslavy Havryliuk a hostí Jiřího Rajniša a Tatiany Hajzušovej pod taktovkou Petra Valentoviča, sa v ňom spája s listami jeho manželky Almy, s ktorými divákov v umeleckej interpretácii zoznámia herci Peter Čižmár a Vanda Tureková. Výnimočný večer dotvárajú aj choreografie v podaní sólistov baletu Evy Sklyarovej, Maksyma Sklyara a Gennra Sorbina. „Priznám sa, principiálne nie som veľkým nadšencom prepájania divadelných druhov. No forma, akou to dokázali Košičania v Manželstve v piesňach, otvorila nové, kultivované a vysoko nápadité možnosti, ako nenásilne a zmysluplne prepojiť slovo, hudbu a tanec. Vznikol projekt, aký sme tu nemali. A hoci zaznel v premiére ako stream bez publika, má šance stať sa udalosťou roka (ba i širšieho obdobia) aj v živej podobe s publikom. Už sa len do tejto fázy dostať,“ napísal v recenzii po online premiére predstavenia v decembri 2020 operný kritik Pavel Unger.

Ďalší večer tanca, tentoraz moderného, prinesie balet ŠDKE prostredníctvom portálu navstevnik.online v pondelok 18. februára 2021. Diváci uvidia výber choreografií zo súčasného repertoáru Baletu ŠDKE choreografov Maura de Candiu, Onreja Šotha, ale aj autorské choreografie z tvorivej dielne našich sólistov, Shoko Yamady, Maksyma Sklyara a Martin Bányaia.

Dávku smiechu a neopakovateľného humoru si môžu dopriať v pondelok 22. februára 2021 pri sledovaní záznamu inscenácie klasickej komédie,  nielen o žiarlivosti, z pera francúzskeho dramatika  Jeana B. P. Molièra Škola žien. Príbeh žiarlivého postaršieho muža, ktorý sa v snahe vychovať si od útleho veku pre seba mladú manželku zamotá do vlastnej pasce, prináša množstvo komických situácií umocnených textami vo veršoch. Zaujímavosťou je aj to, že prvú majstrovskú komédiu Molièra jej tvorcovia preniesli do regiónu Abova. „Predstavila som si, aké by to asi bolo, keby pán Molière ako divadelník – kočovník prišiel v čase vzniku hry do Košíc, resp. do Abova, a režíroval túto hru práve tu, v tomto regióne. Bola to vzrušujúca predstava,“ vysvetlila pred premiérou režisérka Adriana Totiková. Titulné postavy Arnolfa a Agnesy dali vyniknúť skvelým hereckým výkonom Ivana Krúpu a Aleny Ďuránovej.

Februárový program Štátneho divadla Košice uzavrie v piatok 26. februára 2021 ďalšia novinka z kovidovej dramaturgie projektu „Svedectvo MMXX“ – La Traviata / Dáma s kaméliami. Mimoriadne predstavenie spája dva svety – hudobný v podobe najkrajších melódií z opery Giuseppe Verdiho La Traviata a literárny v podobe ukážok z románu Alexandra Dumasa ml. Dáma s kaméliami, ktorý bol predlohou slávnej opery. V slávnych áriách sa v sprievode orchestra pod taktovkou Karola Kevického predstavia domáci sólisti Michaela Várady a Marián Lukáč a hosťujúci Peter Berger. Fragmenty z Dámy s kaméliami skvelým umeleckým spôsobom interpretujú herci Alena Ďuránová a Jakub Kuka. „Pociťovať katarziu len cez „studenú techniku“ záznamu televízneho vysielania, to sa nestáva často, ak teda vôbec. Vyžaduje si to prítomnosť diváka v hľadisku, blízkosť, spojenie a zachytenie intímnej atmosféry, prežitie vzťahu a kontaktu so silou stvárnených emócií. Ak sa však stane, že herecký predstaviteľ sa postavou doslova a do písmena stáva (nielen ju hrá), tak, ako to bolo v prípade Aleny Ďuránovej, potom sa všetka bolesť, radosť, nekonečná, čistá láska, trápenie, súženie, živé spomienky, zmierenie, potupa – prenesie cez stream rovno k vám do obývačiek, zrazu prestanete vnímať, že sledujete cez televízor či počítač. Ste tomu všetkému tak blízko, že tie emócie, ktoré doslova valcujú hlavnú hrdinku, pohltia aj vás,“ napísala po januárovej online premiére v recenzii na portáli mojakultura .sk Zuzana Vachová.

FEBRUÁROVÝ PROGRAM ŠDKE NA PORTÁLI NAVSTEVNIK.ONLINE:

  • 2. 2021 – 20:00 – Kamil Žiška: SÁRA SALKHÁZI (činohra)
  • 4. 2. 2021 – 19:00 – Johann Strauss ml. NETOPIER (opera)
  • 8. 2. 2021 – 20:00 – VEČER KLASICKÉHO TANCA (balet)
  • 12. 2. 2021 – 20:00 – Hana Naglik: JURGOVA HANA (činohra)
  • 15. 2. 2021 – 20:00 – Alma a Gustav Mahler: MANŽELSTVO V PIESŇACH (opera, balet, činohra)
  • 19. 2. 2021 – 20:00 – VEČER MODERNÉHO TANCA (balet)
  • 22. 2. 2021 – 20:00 – Jean B. P. Molière: ŠKOLA ŽIEN (činohra)
  • 26. 2. 2021 – 20:00 – Giuseppe Verdi: LA TRAVIATA / Alexandre Dumas ml.: DÁMA S KAMÉLIAMI (opera, činohra)

Svjatoslav Dohovič, web editor a PR

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore