Tlačové správy

Balet štátneho divadla Košice uvedie novú autorskú tanečnú inscenáciu EXTÁZA / OBRAZY O NEJ

„Jediným zmyslom ľudskej existencie je zapaľovať svetlo v temnotách obyčajného bytia.“

V baletných sálach a na javisku Historickej budovy Štátneho divadla Košice vrcholia v týchto dňoch prípravy novej tanečnej inscenácie EXTÁZA / OBRAZY O NEJ, ktorá bude mať predpremiéru vo štvrtok 28. apríla 2022. Autorský projekt režiséra a choreografa Andreja Petroviča na hudbu Vladislava Šarišského uvádza divadlo ako hold ženám. 

Inscenácia EXTÁZA / OBRAZY O NEJ predstavuje rôzne podoby ženy inšpirované fázami mesiaca, ktorý je magickou bránou nielen k cyklu zrodenia, ale i znovuzrodenia. Fenomén feminity a ženského tela v rôznych konvenčných i nekonvenčných rolách je centrom inscenácie, ktorej zároveň dominujú obrazy extatickej sily, lásky, schopnosti obetovania sa, neopísateľnej bolesti zo straty a nezlomnosti kráčať ďalej. „Extázu vnímam ako vyvrcholenie, iný stav bytia, v ktorom sa žena dokáže premeniť na veľký silný atóm. A to nehovorím o fyzickej sile, ale o sile vnútornej,“ hovorí Andrej Petrovič.

K spolupráci na novom autorskom projekte prizval Andrej Petrovič známeho slovenského klaviristu a hudobného skladateľa Vladislava Šarišského. Textami a spoluprácou na scenári prispel košický spisovateľ Tomáš Straka. Scénu a kostýmy navrhla Diana Strauszová. O svetelný dizajn sa postaral Karol Šimek. Dramaturgičkou inscenácie je Eva Gajdošová.

Hosťom v tanečnej inscenácii je herečka Beáta Drotárová. „Po mojom nástupe do Štátneho divadla Košice som mal možnosť realizovať niekoľko tréningov pre súbor činohry a zároveň mal možnosť spolupracovať s jej členmi na pohybovej zložke inscenácií Netrpezlivosť srdca v réžii Júlie Rázusovej a Besy v réžii Antona Korenčiho. Počas týchto tréningov som si medzi všetkými herečkami a hercami – inak veľmi kreatívnymi a aktívnymi – všimol práve pani Beátu Drotárovú. Keď som začal uvažovať nad tým, že by som do inscenácie rád obsadil interpretku z činohry, tak mi okamžite napadla ona, v rámci charakteru, ktorý som potreboval. Obdivujem na nej jej profesionalizmus, odhodlanie, prístup a rešpekt k práci,“ zdôrazňuje Andrej Petrovič. V prológu a štyroch obrazoch – Dievčenstvo, Matka, Čarodejnica a Kristka – uvidia diváci sólistov a zbor Baletu ŠDKE. Spoluúčinkovať budú deti z Detského baletného štúdia ŠDKE.

Svjatoslav Dohovič, web editor a PR

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore