Tlačové správy

Zemplínčanov čaká Župný deň, aktivity sú pripravené vo viacerých mestách

Domácich aj návštevníkov čaká zaujímavý program na dňoch otvorených dverí v krajských zariadeniach počas celého dňa.

V poradí tretí piatok v rade majú východniari možnosť zažiť župu na vlastnej koži v ich regióne. Po Gemeri a Spiši sa Župné dni presúvajú na Zemplín. V piatok 13. 5. 2022 sa vo viac ako piatich mestách budú konať zaujímavé aktivity, súťaže, ale aj prezentácie a gastronomické zážitky. Krajské školy, múzeá, knižnice, zariadenia sociálnych služieb, ale aj krajskí dopravcovia či cestári počas jedného dňa odprezentujú to najlepšie, čím vyniká Zemplín aj celý Košický kraj. Aj toto podujatie má východniarom ukázať, že Košický samosprávny kraj s nimi žije každý deň, aj keď to na prvý pohľad nie je vidieť. Na Zemplíne sa v piatok otvoria brány župných organizácií v Michalovciach, Sobranciach, Sečovciach, Strážskom, Pribeníku, Rakovci nad Ondavou aj Trebišove či Kráľovskom Chlmci.

V Michalovciach sa budú v piatok od rána konať dni otvorených dverí napríklad na SOŠ obchodu a služieb, kde návštevníkom pripomenú kultúru stolovania, ale ukážu aj trendy v účesoch a líčení. Masáže rúk i chrbta i overenie krvnej skupiny zažijú východniari na Strednej zdravotníckej škole, piknik aj workshopy budú pripravené na Gymnáziách Pavla Horova i Ľudovíta Štúra. Návštevníci si však budú môcť kúpiť napríklad výrobok z hospodárstva pri zariadení sociálnych služieb Anima. Zemplínske múzeum zas láka na ukážku remesiel  a Knižnica Gorazda Zvonického na nové výstavy či burzu kníh. Hudobné vystúpenia nielen folkloristov aj pozorovanie slnka  pripravujú v  Zemplínskom kultúrnom centre a hvezdárni.

Aj v Trebišove sa je na čo tešiť, všetci zvedavci si môžu prísť do zaradenia sociálnych služieb Lumen vyskúšať tréning pamäti aj zábavné pečenie. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína predstaví expozíciu plnú zaujímavostí a návštevníci si budú môcť pozrieť ukážky pletenia lana na historickom stroji. Batoľatá zas netradične privíta vo svojich priestoroch Zemplínska knižnica a deti poteší aj pobočka krajskej správy ciest, ktorá predstaví svoju techniku. Zariadenia sociálnych služieb v Strážskom – Lidwina a Harmonia pozývajú vyskúšať si spolu s klientmi paličkovanie aj prácu s voňavou levanduľou.

Unikátny čitateľský maratón v štyroch jazykoch zažijú východniari na SOŠ techniky a remesiel v Kráľovskom Chlmci, kde uvidia na tamojšom gymnáziu aj pletenie lastovičích hniezd. Zdobenie medovníkov pripravili žiaci SOŠ agrotechnických a gastronomických služieb v Pribeníku. Kultúrne centrum Medzibodrožia a Použia všetkých pozýva na zážitkové varenie tradičných jedál. Chuťové poháriky určite poteší aj ochutnávka lokálnych vín, ktorú odprezentujú študenti SOŠ obchodu a služieb v Sobranciach. Spojené škola v Sečovciach zase predvedie pokusy, nácvik lukostreľby i tréning prvej pomoci.

Zaujímavý program chystajú aj ďalšie krajské inštitúcie, všetko pokope je na https://www.zupnednikosickehokraja.sk.

Župné dni kraj ukončí na Above – 20. 5., Námestie Maratónu mieru v Košiciach sa vtedy premení na Župné mestečko. Veľkolepý program sa však chystá aj o deň neskôr, v sobotu 21. 5. 2022. Na košickej Hlavnej ulici sa uskutoční podujatie Klenoty kraja, ktoré východniarov prevedie naprieč krajom unikátnym umeleckým stvárnením.

JUDr. Anna Terezková

Vedúca komunikačného oddelenia, hovorkyňa predsedu KSK

Košický samosprávny kraj

+ 421 918 766 004

anna.terezkova@vucke.sk

https://web.vucke.sk

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore