Tlačové správy

D. JARJABEK: Časovou oponou sa bez spolupráce s ČR nevyrieši takmer nič

Hoci zavedenie časovej opony pre televízne vysielanie programov nevhodných pre deti do 15 rokov bude prínosným krokom, v slovenských reáliách nevyrieši takmer nič. Konštatoval to dnes predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD), podľa ktorého je dôležité riešiť túto problematiku v spolupráci s Českom, ktorého televízie presahujú na slovenský mediálny trh.
„Jednostrannosťou nevyriešime skoro nič. Súkromné médiá (na Slovensku) prídu o časť reklamy, ktorá sa presunie do Čiech a celá téma násilia, vulgarizmov a neviem čoho všetkého síce nebude v slovenských médiách, ale bude v tých českých, ktoré majú presah na Slovensku,“ upozornil Jarjabek.
Tému chce preto otvoriť na stretnutí s českými senátormi 24. septembra. Obe krajiny by podľa Jarjabka mali pri zavedení tohto opatrenia postupovať súčasne. Až potom bude možné odpovedať na to, či je vhodné zaviesť takéto opatrenie jednostranne len u nás. Vyhláškou by totiž ministerstvo zakázalo vysielanie programov nevhodných pre deti do 15 rokov pred 20.00 h, ale iba v slovenských televíziách.
Rezort kultúry sa rozhodol pre toto opatrenie podľa slov ministra Mareka Maďariča (Smer-SD) pre pretrvávajúcu vulgárnosť napríklad v reality show, ktoré ponúkajú najväčšie komerčné televízie. Podobný návrh do parlamentu predložila aj poslankyňa Jana Žitňanská (nezávislá), podľa Jarjabka však existujú pochybnosti o právnej vykonateľnosti opatrenia v tomto znení.
Ministerstvo kultúry zároveň vyzvalo širokú verejnosť, predstaviteľov kultúrnej obce, ako aj ústavných činiteľov, aby zaujali stanovisko k obsahu, ktorý v súčasnosti ponúkajú súkromné televízie. Podľa hovorcu rezortu Jozefa Bednára ministerstvo doteraz dostalo množstvo podporných reakcií verejnosti, avšak bolo sklamané zo slabšej odozvy z radov kultúrnej obce.

zdroj: TASR

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore