Tlačové správy

Ružín rozčeria originálne Nočné orientačné preteky vodákov

Hladina vodnej nádrže Ružín pri Košiciach ožije v sobotu 17. novembra 2012 nezvyčajným ruchom. Po úctyhodný 40. krát sa tam uskutočnia Nočné orientačné preteky vodákov, ktoré sa pri príležitosti 17. Novembra – Medzinárodného dňa študentov – konajú už od roku 1972. „Sme radi, že už 40 rokov si pripomíname deň študentsva práve takýmto spôsobom“, podotkla Miriam Brašková, riaditeľka pretekov. 

„V súčasnosti slávime 17. november aj ako Deň boja za slobodu a demokraciu, mnohí už ale nevedia, že spočiatku to bola spomienka na udalosti z jesene 1939, keď sa rozpútal fašistický teror proti českým vysokým školám a ich študentom,“ pripomenul predseda Klubu vodákov KAMIKSE Akademik TU Košice Milan Šujanský. Fakt, že si vodáci ctia históriu potvrdzuje aj podtitul „nočáku“ – Memoriál Euzeba Vargu. „Venovali sme ho aj pamiatke nášho skvelého a mimoriadne aktívneho člena, spoluzakladateľa niekdajšieho Oddielu kanoistiky Slávia VŠT Košice.  Euzeb Varga patril medzi tých pár nadšencov, ktorí  v roku 1957 podľahli čaru vĺn rozľahlých vodných plôch a ostal im verný až do konca,“ dodal Jozef Ivanecký, dlhoročný člen klubu a spoluorganizátor pretekov. „Nočák“ si získal medzi vodákmi dobré meno a tak neprekvapuje, že si zapádlovať na Ružíne prichádzajú nielen z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia.

V tomto roku sa do súťaže zatiaľ prihlásilo 20 hliadok, ktoré budú pretekať v troch kategóriách.  Trať vedie  medzi lodenicou TU Košice a penziónom Sivec a má približne 16 km. Preteky sú zložené z dvoch etáp – prvá  od lodenice TU po penzión Sivec sa uskutoční ešte za denného svetla. Hromadný štart je naplánovaný na 14:00 h. Po prestávke, približne o 17:30 h., bude už za tmy pokračovať druhá etapa zo Sivca späť po lodenicu TU Košice.  Súťažné hliadky si zmerajú sily v rýchlosti pádlovania, v šikovnosti pri plnení stanovených úloh, orientácii na priehrade potme, ale priestor dostane aj kreativita. Špeciálna súťaž o najoriginálnejšiu posádku putovný Hrozen Cup hodnotí „originalitu hliadky“ ako celku – zloženie, oblečenie, štýl a podobne.

Spoluorganizátorom akcie je Katedra telesnej výchovy Technickej univerzity v Košiciach. Akcia sa koná s podporou Ministerstva školstva SR, Slovenskej asociácie univerzitného športu, Klubu slovenských turistov a sponzorov – Hiko Sport, HG Sport, Boatpark, splavujeme.sk a reštaurácia Koliba v Košiciach. Ďalšie informácie o klube, pretekoch a pravidlách, mapky a fotografie nájdete na www.kamikse.sk

Kontakt:

Miriam Brašková  0903 67 55 80      miriam.braskova@gmail.com

 

 

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore