Tlačové správy

V Štátnom divadle odhalili tajomstvo Košického vesmírneho programu

Oficiálne otvorenie Košice EHMK 2013 sa konalo za účasti prezidenta republiky a významných hostí zo Slovenska a Európy

Divadlo2

Pozvaní hostia, mnohé významné osobnosti politického a spoločenského života zo Slovenska, európskych inštitúcií a viacerých európskych krajín dnes po 16-tej hodine zaplnili historickú budovu košického Štátneho divadla (ŠD). K prítomným sa v úvode prihovorili prezident SR Ivan Gašparovič, eurokomisárka pre vzdelávanie a kultúru, mnohojazyčnosť a mládež Androulla Vassiliou, predseda vlády SR Robert Fico, minister kultúry SR Marek Maďarič, primátor Košíc Richard Raši a predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenko Trebuľa, čím začala oficiálna časť Otváracieho ceremoniálu Košice – Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013.

Vzácnych hostí ako prvý privítal primátor mesta Košice Richard Raši a zdôraznil, že Košice sú v súčasnosti najdynamickejšie sa rozvíjajúcim mestom Slovenska. Poďakoval za podporu, ktorej sa Košiciam dostalo z Európskej únie a vyjadril hrdosť a dojatie nad tým, ako sa Košice chopili príležitosti a rozhodli sa vedome ovplyvňovať svoju budúcnosť. „Zodpovedne a zmysluplne realizujeme najväčší projekt v bohatej a dlhej histórii nášho mesta. Prostredníctvom umenia a kultúry sa, dúfam, otvoríme dokorán celej Európe a otvoríme Európu všetkým Košičanom,“ uviedol Richard Raši.

Podľa predsedu KSK Zdenka Trebuľu si Košice titul skutočne zaslúžia a vyjadril presvedčenie, že mesto i kraj majú na to, aby všetko, čo pred nimi stojí zvládli a mohli byť na svoju budúcnosť hrdí. „Chcem popriať všetkým návštevníkom, ktorí k nám prídu, aby si odnášali iba úžasné dojmy a aby sa do Košíc vždy radi vracali,“ dodal Zdenko Trebuľa.

Prezident SR Ivan Gašparovič konštatoval, že zisk titulu je poctou nielen pre Košice a Košičanov, ale aj pre všetkých občanov Slovenskej republiky. „Som veľmi rád, že medzi prvými vám k tomu môžem zagratulovať a z celého srdca poďakovať za všetko úsilie, ktoré ste pre tento úspech vynaložili,“ povedal.

Za nádhernú reprezentáciu Slovenskej republiky poďakoval aj v mene vlády SR jej predseda Robert Fico. „Vážim si jedinečnú kultúru, originálnosť východného Slovenska a Košíc, ktorá významnou mierou prispieva k charakteru slovenského kultúrneho života. Dáva mu určitý rozmer a určite aj európske sebavedomie,“ konštatoval. Pripomenul bohatú históriu Košíc a zdôraznil fakt, že ako prvé mesto v Európe získali právo používať mestský erb. „Košice si zaslúžia byť európskym mestom kultúry aj kvôli ľudom, ktorí tu v minulosti žili. Bohatá história, jedinečná originalita východného Slovenska, ktorá obohacuje ich minulosť, aj prítomnosť, dáva fantastickú príležitosť na to, aby sme fakt, že Košice sú EHMK využili na ich vynikajúcu reprezentáciu, ako aj celej Slovenskej republiky,“ dodal Robert Fico.

Projekt Košice – EHMK 2013 je podľa ministra kultúry SR Mareka Maďariča najväčším a najvýznamnejším kultúrnym projektom v histórii Slovenskej republiky. „Môže sa stať a nepochybne sa aj stane, ďalším dôležitým míľnikom na ceste úspešného slovenského príbehu posledných dvadsiatich rokov,“ povedal. Očakáva od neho nielen reprezentáciu Slovenska, v zmysle stoviek úspešných podujatí v Košiciach a v regióne, ale aj naplnenie predpokladu, že ak je kultúra rozumne a dostatočne podporená, stáva sa významným faktorom rozvoja spoločnosti. „Viac kultúry znamená viac kreativity a viac kreativity automaticky posilňuje inovatívnu schopnosť národa. Viac inovácií, okrem iného, je v dnešnej dobe nevyhnutným predpokladom aj ekonomickej úspešnosti štátu,“ zdôraznil Marek Maďarič.

Eurokomisárka pre vzdelávanie a kultúru Androulla Vassiliou pripomenula, že projekt EHMK patrí medzi hlavné iniciatívy Európskej únie, ktorá je možno jednou z najznámejších a najviac oceňovaných občanmi Európy. „Táto iniciatíva je jasným príkladom záväzku Európskej únie voči kultúrnej rozmanitosti a zároveň poukazuje na to, ako môže kultúra zjednocovať ľudí v rámci Európy. Je názorným dôkazom toho, že Európska únia je viac ako len trhom. Pripomína nám, že kultúra je srdcom a dušou nášho spoločného európskeho projektu,“ uviedla eurokomisárka. Zdôraznila tiež, že zjednotenie ľudí, nie štátov, ale zjednotenie Európanov, bolo hlavnou ambíciou zakladateľov Európskej únie. „Som presvedčená, že Košice a Slovensko ako celok využijú túto príležitosť a prostredníctvom kultúry posilnia väzby, ktoré nás všetkých zjednocujú. Ukážete Európe, ako toto mesto môže prispieť k európskemu integračnému procesu,“ uzavrela oficiálne príhovory Androulla Vassiliou.

Umelecký program v košickom Štátnom divadle, hoci pripravený konzervatívnejšie ako následná Veľká otváracia show na pódiu pri Dolnej bráne, sa tiež niesol v duchu mystifikácie. Hlavným motívom bolo totiž „odhalenie“ tajného plánu Košického vesmírneho programu. V Košiciach notoricky známa skratka KVP (Košický vládny program) tak dostala nový obsah. Prekvapujúcu súvislosť vysvetľovali nielen moderátori Marcel Forgáč a Milan Zimnýkoval, ale aj videodokumenty, ktoré boli súčasťou programu. Tvorcovia pritom nezapreli zmysel pre kreativitu, ale aj humor a recesiu. Projekt Košice EHMK 2013 predstavili ako spojenie tvorivého myslenia, odvážnych vízií a výnimočnej tvorby. „Všetci zaangažovaní umelci chceli prispieť k zvláštnosti otvorenia EHMK tým, že ponúkli originálne spojenia a jednotlivé programové čísla špeciálne vytvorili pre tento večer,“ uviedla scenáristka a režisérka hlavného programu v ŠD Adriana Totiková.

Hudobný úvod patril Orchestru Štátneho divadla v Košiciach. Pod taktovkou absolventa košického Konzervatória a v súčasnosti v New Yorku žijúceho Petra Breinera zahral jeho úpravu známej piesne „Ej, Zalužické poľo“ z cyklu Slovenské tance. Po vystúpeniach oficiálnych hostí sa prestavil dlhoročný košický folklórny súbor Železiar s mladou nadnárodnou tanečnou skupinou Credance. Divákom pripravili neobvyklú, pozoruhodnú kombináciu tradičného folklóru s modernou štylizáciou ľudových tancov nazvanú Korene a krídla. Po nich obsadilo pódium AMC Trio, trojica vynikajúcich jazzmanov z Prešova, ktorých hudba čerpá z rôznorodosti a elegantnej spevnosti predkladaných tém, inšpirovaných aj populárnou hudbou či nápevmi z východoslovenského folklóru. Spojenie hudby a tanca pokračovalo spoločným vystúpením gitaristu, hudobného skladateľa a experimentátora Dávida Kollára s tanečným divadlom Debris Company. Víťaz druhej série Česko-Slovenskej SuperStar Lukáš Adamec so svojou skupinou SiEMPRE priniesli pre zmenu trocha rocku a autorsky upravenú skladbu Spadla z oblakov zo známeho filmu Majka z Gurunu. Na pódiu ich vystriedala Ida Kelarová s kapelou a temperamentným detským zborom, tvoreným takmer tridsiatkou detí z komunitných centier ITP Slovensko a študentov konzervatória na Exnárovej ulici v Košiciach. Ich spolupráca vychádza z projektu Rómske hlasy pre zajtrajšok, ktorý je súčasťou projektu EHMK. Na záver galaprogramu vystúpili podľa slov moderátorov „rytieri novej hudby“ súbor Veni Academy, ktorý tiež vznikol vďaka podpore EHMK. Združuje mladých hudobníkov, študentov konzervatórií a vysokých umeleckých škôl, ktorí sa venujú interpretácií súčasnej hudby. „Je to priekopnícky projekt, ojedinelý na Slovensku a pracuje pod vedením hudobného skladateľa Daniela Mateja,“ spresnila dramaturgička hlavného programu Otváracieho ceremoniálu Jana Šargová. Podľa jej slov, práve netypickými prepojeniami rôznych umelcov, druhov hudby a žánrov chceli jeho tvorcovia predstaviť rôznorodosť projektu Košice 2013 a všetky jeho súčasti.

Po skončení oficiálneho programu v ŠD pokračoval Otvárací ceremoniál od 18-tej hodiny Veľkou otváracou show na pódiu pri Dolnej bráne. Celý priebeh galaprogramu v ŠD mohli Košičania v reálnom čase sledovať na veľkoplošných obrazovkách pri hlavnom pódiu. Prostredníctvom internetového vysielania bol dostupný aj na www.kosice2013.sk.

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore