Tlačové správy

Festival Leto v parku sa začína už túto sobotu

Festival Leto v parku patrí k zostave letného programu obyvateľov a návštevníkov Košíc už päť rokov. Okrem silného hudobného programu prinesie v duchu svojej multižánrovej myšlienky divadelné predstavenia pre deti i dospelých, filmové projekcie a literatúru v novom šate. Kasárenský park sa premení na osviežujúcu mestskú oázu kultúry a oddychu na takmer celý mesiac, Leto v parku sa bude konať v termíne 3. až 25. augusta.

dsc_0751 copy

Skladba bohatého hudobného programu je pestrá, jej cieľom je pokryť viacero hudobných žánrov: „Snažili sme sa ponúknuť zaujímavých interpretov rôznych hudobných štýlov, ktorí by oslovili čo najširšie publikum. Chceme, aby si v našom hudobnom programe každý prišiel na svoje, našiel si niečo, čo sa mu páči,“ približuje Daniel Franko, ktorý festival zastrešuje ako hlavný produkčný manažér. V programe festivalu sa popri rockeroch z Pražského výběru objavujú aj provokujúci búrliváci IAMX, éterická Iva Bittová so skupinou Čikori, česká hiphopová legenda PSH a ďalší. Slovenskú hudobnú scénu budú reprezentovať známi interpreti ako Vidiek, Love 4 Money, ale i menej zvučné mená ako Purist, Frequency, From our Hands, Slow Flow, Talkshow. „Návštevníkom chceme priblížiť aj menej známe mená, ktorých kvalita si však zasluhuje, aby im bol poskytnutý priestor,“ vysvetľuje D. Franko.

Na úvodný sobotňajší trojkoncert festivalu je voľný vstup. Odštartujú ho mladíci z rock’n’rollovej kapely Walter Schnitzelsson, večer bude pokračovať vystúpením rappera Veca. Zavŕšením prvého festivalového dňa bude koncert skupiny Hex, vytrvalci sa však môžu vybrať na afterpárty s DJ Tomášom Hafnerom, ktorá sa bude konať v interiéri.

Je to zaujímavé podujatie, pretože priťahuje pozornosť na priestor Kasární/Kulturpark. Chceme, aby ľudia pochopili jeho zmysel a význam. Nie je to len úzko špecializované kultúrne centrum. Naopak, je to miesto pre prieniky a presahy na všetky základné úrovne projektu Košice 2013. Práve prienik a špecifické zameranie, na rozdiel od ostatných festivalov, ukazuje na areál Kasární/ Kulturparku čím by v budúcnosti mali byť. To ho robí kľúčovým podujatím aj pre budúce roky. Verím, že ľudia prijmú naše pozvanie a prídu sa pozrieť na novú mestskú kultúrnu zónu a program festivalu,“ konštatuje riaditeľ n. o. Košice 2013 Ján Sudzina. Aj z tohto dôvodu sa v sprievodnom programe festivalu objavujú diskusie na tému Kasárne/Kulturpark, raz o ich architektúre a dizajne, potom o ich obsahu a vízii a o spolupráci s inými projektami, pôsobiacimi pod hlavičkou Košice 2013.

dsc_0754 copy

Hoci viac ako samotný hudobný program je podstatná atmosféra festivalu, J. Sudzina predsa len vyberá podľa svojej preferencie: „Skôr ako na konkrétne podujatie sa teším na celkovú atmosféru a genia loci. Som fajnšmeker, rád si vyberám. Určite si nájdem čas na Quasars Ensemble a Dalibora Karvaya či na Pražský výběr. Som na nich zvedavý, pretože to je hudba, ktorú som v mladosti počúval.“

Práve spomínaný Pražský výběr je jedným z headlinerov festivalu. Do Košíc príde v pôvodnej zostave na čele so skladateľom, spevákom a občianskym aktivistom Michalom Kocábom. Pražský výběr, ktorý bol v rokoch 1983-1986 zakázaný politickým režimom, sa ku koncertovaniu a vydávaniu albumov vrátil v druhej polovici 80. rokov. Po roku 1989 vystupovala skupina minimálne, rozpadla sa v roku 2006. Ako znovuobnovený projekt funguje od roku 2012 a ponúka nielen známe hity, ale i šou plnú pestrých rekvizít a kostýmov. Potvrdzujú to i slová basgitaristu kapely Viléma Čoka: “Na koncert do Košíc ideme radi. Vždy sme tam mali vernú základňu fanúšikov a ak si dobre spomínam, naposledy sme tam hrali pred ôsmimi rokmi. Tým pádom očakávame “hladných” a natešených fanúšikov. Možu sa tešiť na všetky kľúčové hity z kariéry Pražského výběru a ešte ďalšie prekvapenia.” Svoj koncert odohrá Pražský výběr 16. augusta o 19:00 hod.

dsc_0760 copy

Organizátori podujatia pripravili aj bohatý sprievodný program. Na návštevníkov čakajú tanečné a hudobné workshopy, letná čitáreň či požičovňa piknikových diek. Oku lahodiaca bude výstava dvojice súčasných autorov Milana Housera a Adama Szentpéteryho Geometrické polia, na ktorú pozýva umelecký riaditeľ Košice 2013 Vladimír Beskid: „Vernisáž výstavy bude v sobotu o 17:00 hod. v priestoroch Galérie Alfa. Zameraním výstavy zároveň nastavujeme smerovanie výtvarnej dramaturgie pre Kasárne/Kulturpark. Aj samotný názov Alfa (Alfa je názov centrálnej budovy, kde sa galéria nachádza, pozn. red.) poukazuje na jej zameranie na diela súčasnej a nastupujúcej generácie umelcov.“ Tento súčasný umelecký geometrický dialóg si môžete prezrieť počas festivalových dní, vždy od stredy do nedele, v čase od 15:00 – 20:00 hod.

Viac informácií o podujatí a aktuálny program nájdete na webovej stránke www.letovparku.sk

 Kontaktné osoby:

  • Adela Mižíková +421 905 189 513 – PR & Médiá Kasárne/Kulturpark
  • Daniel Franko +421 915 907 079 – produkcia festivalu Leto v parku

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore