Chodec s bielou palicou

Dátum - Čas
11. 10. 2019 - 10:00 - 11:00

Miesto konania
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska


Srdečne Vás pozývame na tlačovú konferenciu, na ktorej Vám predstavíme už 10. ročník dopravno-osvetovej akcie Deň bielej palice. Jej cieľom je zvyšovať informovanosť verejnosti o význame a funkcii bielej palice. Témou konferencie bude bezpečnosť chodcov so zrakovým postihnutím v doprave i na uliciach. Zameriame sa na signalizáciu úmyslu prejsť cez vozovku, na tzv. tiché (elektrické a hybridné) autá a na bariéry na verejných priestranstvách. Celoslovenská akcia sa v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru a Mestskou políciou hlavného mesta SR Bratislavy uskutoční v utorok 15. októbra.

Biela palica. Symbol ľudí so zrakovým postihnutím, pomôcka pri zvládaní samostatného a bezpečného pohybu nevidiaceho. Jeho „predĺžená ruka“, pomocou ktorej dokáže identifikovať prekážky, štruktúru a kvalitu povrchu. Najspoľahlivejší nástroj na orientáciu nevidiacich, ktorý dodnes neprekonala žiadna elektronická pomôcka. Ako oficiálny znak nevidiacich bola vo Francúzsku prijatá v roku 1931 a postupne sa rozšírila do celého sveta. V roku 1964 vyhlásila Svetová únia nevidiacich (WBU) 15. október za Svetový deň bielej palice.

Termín TK: piatok 11. októbra o 10:00 hod.

Miesto konania: ÚNSS, Sekulská 1 Bratislava

Organizuje: Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Na tlačovej konferencii vystúpia:

  • Dušana Blašková, koordinátorka Dňa bielej palice 2019
  • Branislav Mamojka, predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska
  • Tomáš Vrábel, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky a dopravných nehôd odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru
  • Ivan Lechner, zástupca náčelníka Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy.

Moderuje: Dušana Blašková, ÚNSS

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, ktorého členmi sú nevidiaci a slabozrakí ľudia, ich priaznivci, priatelia a rodičia. V súčasnosti má takmer 4 000 členov združených v 60 základných organizáciách. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje ľuďom so zrakovým postihnutím v každom kraji Slovenska bezplatne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vznikla v roku 1990.

Kontakt:

Dušana Blašková, hlavná koordinátorka Dňa bielej palice 2019

Tel.: 02/69 20 34 30, 0907 103 366

e-mail: dusana.blaskova@unss.sk

www.unss.sk

 

 

 

Poloha na mape

Mapa nie je dostupná

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore