Tlačové správy

Východoslovenské múzeum sprístupní prvú vlastnú výstavu v tomto roku

Vedeli ste, že tradičná slovenská modrotlač je unikátom a od roku 2018 je súčasťou zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO? Príďte sa o jej výnimočnosti presvedčiť do Východoslovenského múzea v Košiciach na výstavu Remeslo má modré dno. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 23. júla o 16:00 hod. v Historickej účelovej budove Východoslovenského múzea v Košiciach.

Východoslovenské múzeum je kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja a výstava o modrotlači je jeho prvou vlastnou výstavou v tomto roku, ktorú sprístupní po uvoľnení časti epidemických opatrení. „Pôvodne sa táto výstava mala konať v apríli, no kvôli tomu, že naše múzeum bolo od polovice marca zatvorené, sme vernisáž museli presunúť na neurčito. Sme radi, že vďaka priaznivému vývoju situácie môžeme verejnosti predstaviť našu prvú vlastnú výstavu v tomto roku,“ povedal riaditeľ múzea Robert Pollák.

Výstava pod kurátorskou taktovkou Ľudmily Mitrovej je tematicky venovaná vývoju a prehľadu remesla modrotlače na našom území od 18. do 20. storočia. „Táto tradícia, ktorá je neodmysliteľne spätá so Slovenskom, je zapísaná do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, je to unikát, ktorý v súčasnosti zažíva svoju renesanciu. Radi sme preto túto výstavu podporili a pozývame do múzea všetkých, ktorým počas pandémie chýbalo umenie a netrpezlivo čakali na otvorenie nových výstav. Vo Východoslovenskom múzeu si budete môcť pozrieť približne 300 exponátov, ktoré súvisia s modrotlačou, od pôvodných krojov po dobové modtrotlačiarenské formy,“ dodal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Okrem pestrého výberu modrotlačovej tvorby z východného a stredného Slovenska budú môcť návštevníci vidieť aj modrotlačiarsku dielňu známeho majstra Elemíra Montštka z Hranovnice. Doplnia ju pestré ukážky drevených foriem zo zaniknutých dielní, napríklad zo Starej Ľubovne, Gelnice, Spišskej Novej Vsi, Spišského Podhradia, Jelšavy, Banskej Bystrice či Kremnice). Popri ukážke modrotlačových vzorkovníkov budú na výstave zastúpené aj viaceré ukážky modrotlače na ženskom odeve  z jednotlivých regiónov na Slovensku. Pozornosť  zaujme aj prepracovanosť modrotlačového vzoru s motívom vzkriesenia Krista na textile z roku 1768, ktorý sa stal inšpiráciou pre súčasných modrotlačových návrhárov či rokoková forma Adama a Evy.

Modrotlač sa stáva vyhľadávanou a znovu nájdenou tradičnou technikou v 21. storočí. Návštevníci si budú môcť odniesť nielen estetický zážitok z výstavy, ale i hodnotný suvenír vo forme tričiek, tašiek a odevných módnych doplnkov od známych návrhárov ako Matej Rabada, Mišena Juhász či Jana Gavalcová.

Súčasťou výstavy by mali byť aj pútavé sprievodné podujatia so slovenskými modrotlačiarmi, kedy si návštevníci môžu vyskúšať farbenie látok na modro ľudovým spôsobom. Súčasná tvorba manželov Mateja a Veroniky Rabadových  by mala byť predstavená nielen na výstave, ale i na módnej prehliadke počas Košickej noci múzeí a galérií 14. 11. 2020.

JUDr. Anna Terezková

Vedúca komunikačného oddelenia, hovorkyňa predsedu KSK

Košický samosprávny kraj

Email: anna.terezkova@vucke.sk

Tel: +421 918 766 004

Remeslo ma modre dno_pozvanka_web final

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore