Tlačové správy

Vianoce a Nový rok v Štátnej filharmónii Košice *naživo aj online*

Napriek neistej dobe Štátna filharmónia Košice  (ŠfK) usilovne pripravuje vianočné koncerty. Uskutočnia sa 18. a 20. decembra 2020 naživo o 19:00 hod. v Dome umenia v Košiciach a v podobe streamu na prvý sviatok vianočný 25. decembra 2020 na facebookových stránkach a v TV TelKE. Hoci sú pravidelní návštevníci zvyknutí na tradície aj vo filharmónii, tento rok to bude inak: „Už niekoľko dekád je s vianočnou programovou ponukou Štátnej filharmónie Košice úzko späté dielo Jakuba Jana Rybu – Česká mše Vánoční. Je tradíciou, bez ktorej si mnohí poslucháči nevedia Vianoce predstaviť. Tento rok žiaľ toto populárne dielo v Dome umenia nezaznie, no aj napriek tomu som veľmi rada, že Vianoce vo filharmónii budú,” avizuje riaditeľka ŠfK Lucia Potokárová. V úlohe sólo hobojistov sa na vianočných koncertoch predstavia rodáčka z Košíc Iveta Hylasová Bachmannová, členka prestížnej Deutsche Oper Berlin a šéfdirigent Zbyněk Müller. Dirigovať bude Maroš Potokár. Riaditeľka filharmónie avizuje aj novoročný koncert: „Taktiež sme pre návštevníkov pripravili atraktívny novoročný program a pozvali sme aj vzácnych hostí. Po rokoch bude s košickými filharmonikmi spolupracovať dirigent Rastislav Štúr spolu s poprednou sopranistkou Jolanou Fogašovou. Teším sa na slávnostné chvíle v Dome umenia.”

hobojistka Iveta Hylasová Bachmannová, členka Deutsche Oper Berlin

šéfdirigent Zbyněk Müller a dirigent Maroš Potokár

dirigent Rastislav Štúr

sopranistka Jolana Fogašová

Šéfdirigent ako sólista

Zbyněk Müller, šéfdirigent ŠfK, pôsobí v Košiciach už 13 sezón a na tohtoročné Vianoce prijal netradičnú úlohu. Na pódium sa postaví čelom k publiku ako sólista. Ako zmenu vníma? „Veľmi sa na to teším. Svoju viac než dvadsaťročnú kariéru hobojistu som už pred niekoľkými rokmi ukončil práve koncertom v Košiciach. Od tej doby som kontakt s nástrojom udržiaval len príležitostne kvôli výrobe hobojových stojčekov pre syna.” Šéfdirigent je známy tým, že na podivnej “covidovej” dobe dokáže nájsť aj niečo dobré, napríklad nové výzvy. „Keď bolo jasné, že tentoraz na vianočných koncertoch nemôže odznieť “Rybovka”, najprv váhavo, ale potom už s radosťou som prijal ponuku zase hrať. Samozrejme, nie je to úplne ľahké, pretože doba, ktorá už uplynula od konca mojej aktívnej kariéry hobojistu, je dlhá, ale cítim, že sa mi návrat podarí. Ako dirigent som získal na pódiu nad mnohými vecami nadhľad a verím, že keď ho spojím s tým, čo som kedysi naozaj dobre ovládal, nebudem ľutovať, že som do toho šiel,” predpovedá Zbyněk Müller. Záverom úprimne dodáva: „Tiež sa veľmi teším, že sa budem starať na pódiu na chvíľu a tak trochu sebecky len o seba a o svoj krásny nástroj a budem si užívať skvelú a inšpiratívnu akustiku našej sály.” 

šéfdirigent Zbyněk Müller

Vianočný a novoročný program – naživo aj online

1. VIANOČNÝ KONCERT

 1. 12. 2020 ǀ 19:00 ǀ Dom umenia ǀ Mimoriadny

ŠfK | Maroš Potokár, dirigent

Iveta Hylasová Bachmannová, hoboj ǀ Zbyněk Müller, hoboj

Program:

 • Johann Sebastian Bach: Sinfonia z Vianočného oratória
 • Tomaso Albinoni: Koncert pre hoboj d mol, op. 9, č. 2  
 • Tomaso Albinoni: Koncert pre dva hoboje C dur, op. 9 č. 9
 • Piotr Iljič Čajkovskij: Suita z baletu Luskáčik, op. 71a

 

2. VIANOČNÝ KONCERT

 1. 12. 2020 ǀ 19:00 ǀ Dom umenia ǀ B cyklus
 2. 12. 2020 ǀ 19:00 ǀ Online

ŠfK | Maroš Potokár, dirigent

Zbyněk Müller, hoboj ǀ Iveta Hylasová Bachmannová, hoboj

Program:

 • Johann Sebastian Bach: Sinfonia z Vianočného oratória
 • Benedetto Marcello: Koncert pre hoboj a orchester c mol
 • Tomaso Albinoni: Koncert pre dva hoboje C dur, op. 9 č. 9
 • Piotr Iljič Čajkovskij: Suita z baletu Luskáčik, op. 71a

 

NOVOROČNÝ KONCERT

 1. 1. 2021 ǀ 19:00 ǀ Dom umenia ǀ Mimoriadny
 2. 1. 2021 ǀ 19:00 ǀ Online

ŠfK | Rastislav Štúr, dirigent

Jolana Fogašová, soprán

Program:

 • Puccini: Preludio Sinfonico
 • Árie z opier G. Pucciniho, A. Ponchielliho, A. Catalaniho, G. Bizeta a F. Lehára
 • Lehár: Zlato a striebro, valčík
 • Strauss ml.: Na krásnom modrom Dunaji, valčík

 

 1. Puccini: Preludio Sinfonico

Árie z opier G. Pucciniho, A. Ponchielliho, A. Catalaniho, G. Bizeta a F. Lehára

 • Lehár: Zlato a striebro, valčík
 • Strauss ml.: Na krásnom modrom Dunaji, valčík 

 

#Bezpečne

Štátna filharmónia Košice naďalej uisťuje, že robí hygienické opatrenia nad rámec svojich povinností, aby sa návštevníci cítili bezpečne. Priestory Domu umenia sa dezinfikujú každú hodinu. Špecialitou je využívanie certifikovaného difuzéra s dezinfekčným aróma olejom čistiacim vzduch i povrchy. Samozrejmosťou je dezinfekcia rúk pri vstupe, nosenie rúšok i dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti pri čakaní na podujatia. Sedenie je sprístupnené v každom druhom rade. Koncerty trvajú hodinu a sú bez prestávky.

Kontakt pre médiá:

Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

 

 

 

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore