Tlačové správy

K otvorenému listu Bahájskeho spoločenstva

Bratislava, 17.9.2012 – Vyše 80 slovenských pedagógov a vedcov poslalo iránskej vláde otvorený list, v ktorom ju žiadajú o ukončenie prenasledovania bahájov.

Spolu až 84 slovenských akademikov a vysokoškolských pedagógov podpísalo otvorený list, v ktorom požiadali iránsku vládu o ukončenie prenasledovania ich kolegov a študentov, patriacich k najväčšej náboženskej menšine v krajine – bahájskemu spoločenstvu. Medzi signatármi listu, ktorý jeho iniciátori zverejnili v pondelok na tlačovej konferencii, sú poprední slovenskí odborníci z rôznych oblastí vedy, ako napríklad prof. Pavel Traubner, prof. Miron Zelina, prof. Miroslav Kusý, prof. Libor Ebringer či prof. Ivan Kraus. Svoj podpis pod otvorený list pridali aj bývalá predsedníčka vlády prof. Iveta Radičová a bývalý minister školstva prof. Ján Pišút. Na príprave textu otvoreného listu pomáhal prezident Inštitútu pre verejné otázky PhDr. Gregorij Mesežnikov.

Členovia Slovenskej akadémie vied a učitelia prostredníctvom otvoreného listu „vyjadrili svoje znepokojenie nad zaobchádzaním s bahájskymi študentmi a pedagógmi v Iráne, ktorí sú režimom trestaní za snahu o vzdelávanie“. Iránska vláda totiž ostatných vyše 30 rokov systematicky odopiera právo na vzdelanie viac ako 300-tisícovej skupine obyvateľsva krajiny iba na základe ich príslušnosti k bahájskemu spoločenstvu. Tamojšie univerzity majú zakázané prijímať študentov, ktorí v prihláške uvedú príslušnosť k bahájskej viere, a to bez ohľadu na ich predošlé študijné výsledky. Majú taktiež povinnosť vylúčiť každého študenta, o ktorom sa túto skutočnosť dozvedia neskôr.

Ako odpoveď na dlhodobé odopieranie práva na vzdelanie bol v roku 1987 iránskymi bahájmi založený Bahájsky inštitút pre vyššie vzdelávanie (BIHE) s cieľom zabezpečiť bahájom prístup k vyššiemu vzdelaniu v mnohých vedných odboroch. Vedenie a niektorí členovia učiteľského zboru BIHE však boli v máji 2011 zatknutí počas razií vo viac ako 30 domoch, pričom iránske úrady vyhlásili túto vzdelávaciu inštitúciu za ilegálnu. Takýto postup je podľa slovenských akademikov a vysokoškolských pedagógov „v rozpore s Medzinárodným paktom o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach, ako aj so Všeobecnou deklaráciou ľudských práv, ktorú Organizácia Spojených národov prijala v roku 1948“. Signatári preto naliehajú na vládu v Teheráne, aby „prepustila učiteľov a členov vedenia BIHE z väzenia,“ a aby poskytla bahájskym študentom spomínaného inštitútu rovnaké právo na vzdelanie, aké poskytujú oni každému študentovi a učiteľovi na ich inštitúciách „bez ohľadu na tradície, náboženstvo či krajinu pôvodu“.

Na dnešnej tlačovej konferencii, ktorú moderoval novinár a fotograf Andrej Bán, vystúpili predstavitelia organizátorov Venus Jahanpour a Jozef Rojík z Kancelárie pre styk z verejnosťou Bahájskeho spoločenstva v SR. Prišli tiež traja signatári, aby túto iniciatívu podporili osobne. Oficiálny hosť PhDr. Grigorij Mesežnikov povedal, že on sám ako otec siedmich detí, medzi ktorými sú aj vysokoškolskí študenti, považuje za neprípustné, aby akákoľvek vláda upierala právo celej skupine obyvateľstva iba na základe jej príslušnosti k nejakému náboženstvu. Vyjadril tiež svoju vieru v možnosť zmeny v Iráne, tak ako napríklad v Barme dlhé roky väznená opozičná prodemokratická líderka Aun Schan Su Ťij mohla nedávno konečne opustiť krajinu bez strachu, že by jej tamojšie úrady nedovolili vrátiť sa späť. Práve to je príklad dopadu húževnatej činnosti zahraničných mimovládnych organizácií na život v totalitárnych zriadeniach. Na tlačovú konferenciu prišli tiež prof. Libor Ebringer a prof. Ivan Kraus. Posledný spomínaný sa sám prihovoril médiám so slovami, že podobný režim, aj keď nie taký prísny ako v Iráne, Slovensko zažilo „za komunizmu“, keď, aj keď on sám mohol študovať a neskôr učiť na vysokej škole, pociťoval podobný tlak neustále. Ako vysvetlil, práve preto, že to „zažíval každý deň“ a „dobre to pozná“, neváhal teraz podpísať tento otvorený list.

Jitka Spillerová za Bahájske spoločensvo v Slovenskej Republike pri príležitosti zverejnenia otvoreného listu uviedla: „Členovia bahájskeho spoločenstva na Slovensku sa tešia z úrovne podpory, ktorej sa im v posledných rokoch dostávalo zo strany slovenskej vlády, zo strany Zahraničného výboru NR SR a dnes aj zo strany akademikov, vedcov a vysokoškolských pedagógov. Svojím podpisom otvoreného listu odkázali iránskej vláde, že nemôže skryť nespravodlivosti, ktoré pácha voči tamojším bahájskym a ďalším intelektuálom, a to ani pred verejnosťou tak veľmi geograficky vzdialenou.

V závere otvoreného listu sa nachádza výzva signatárov na úplné sprístupnenie vzdelania iránskym bahájom: „Žiadame vás, aby ste odstránili všetky existujúce prekážky v prístupe ku vzdelaniu, ktoré diskriminujú študentov bahajského vierovyznania v Iráne.“ Odkazy podobné tomuto adresovali iránskej vláde v minulosti aj akademici v zahraničí, ale napríklad tiež laureáti Nobelovej ceny mieru arcibiskup Desmond M. Tutu a José Ramos-Horta, prezident Východného Timoru (bližšie v prílohe).

Bahájska viera je najmladšie svetové náboženstvo, ktorého dejiny sa začali písať v roku 1844. Jej zakladateľom bol Bahá´u´lláh z Teheránu vo vtedajšej Perzii. V Iráne predstavuje bahájske spoločenstvo najväčšiu náboženskú menšinu. V tamojších väzniciach sa však v súčasnosti nachádza viac ako 100 ľudí hlásajúcich sa k tomuto spoločenstvu. Bahájska viera hlása porozumenie, mier a jednotu medzi ľuďmi a náboženstvami sveta. Na Slovensku je bahájske spoločenstvo oficiálne registrovaným náboženstvom.

 

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore