Tlačové správy

Mesiac autorského čítania sa stal samozrejmou súčasťou košického Kultúrneho leta

Už šestnásť večerov si návštevníci najväčšieho stredoeurópskeho literárneho festivalu Mesiac autorského čítania vychutnávali stretnutia so známymi i menej známymi autormi zo Slovenska, Česka, Poľska a predovšetkým z Ukrajiny. Stáli návštevníci si už podvečer bez dobrej literatúry nevedia predstaviť. Pochvaľujú si dobrý výber autorov, pekné prostredie i organizáciu podujatia. Nevyvedie ich z miery ani prípadná zmena programu, keď autor ochorie. Dokonca sú ochotní v prípade meškania vlaku na autora čakať aj dve hodiny. Také publikum sa nájde iba pri výnimočných akciách.

Ukrajina? Áno, Ukrajina!

Tohtoročný Mesiac autorského čítania výnimočný je. Je to predovšetkým záujem o ukrajinských autorov, ktorí do Košíc prinášajú svoju výbornú literatúru. Návštevníci mali možnosť stretnúť prozaické, ale ja básnické osobnosti. Pozoruhodné sú historické reflexie, mnohí autori sa vo svojej tvorbe vracajú do blízkej aj vzdialenejšej histórie Ukrajiny.

Prinášajú aj smutné správy o vojnových skutočnostiach, o podmienkach, v ktorých ľudia žijú. Sú to pohľady ľudí, ktorí tieto podmienky zakúsili na vlastnej koži. Ako to vyjadril Serhij Žadan: „Je nutné o tom písať, aby sa to nestratilo, je nutné písať pravdivo a otvorene, pretože vojna dáva priestor na manipuláciu a klamstvo.“

Počas prvej polovice júla sme privítali také osobnosti, ako Oksana Zabužko, Jurij Andruchovyč, Petro Midjanka, Serhij Žadan,Taras Prochasko či Marianna Kijanovska. Všetko autori, ktorí majú čo povedať starším i mladým generáciám. Z tej druhej línie to bol napríklad Peter Juščák, Karol Sidon, Pavol Rankov, Uršula Kovalyk, Eva Turnová. Bonusom bolo neobyčajné hudobno –literárno a zároveň výtvarné vystúpenie skupiny Kafka Band, ktoré sa v rámci Mesiaca autorského čítania uskutočnilo za podpory Goetheho inštitútu v Bratislave v Tabačke.

Jaroslav Rudiš Jurij Andruchovyč Karol Sidon

Čo nás ešte čaká v najbližších dňoch?

Hovorí riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice Iveta Hurná: „Československú líniu doplnia poľskí autori – oceňovaný básnik, ale aj prozaik poľského magického realizmu Jacek Dehnel a Gonzo z Radomu, spisovateľ, publicista a prekladateľ. Prídu aj autori, ocenení Magnesia litera, ktorí už u nás boli po iné ročníky festivalu, napr. prozaik z južných Čiech Jiří Hájiček, prozaik a významný organizátor kulturného života Martin Reiner, známa a populárna prozaička Kateřina Tučková a spisovatelka, scenáristka a publicistka Tereza Boučková, dcéra Pavla Kohouta. Premiéru na našom festivale bude mať napríklad Košičan tureckého pôvodu, básnik, prozaik, dramatik a scenárista Agda Bavi Pain. Z ukrajinských autorov mladú generáciu určite osloví tvorba Anatolija Dnistrovného, špecifický humor charakteristický pre Larysu Denisenko, zaujmú cestopisy i sci-fi diela Artema Čapaja a neobyčajné bude aj stretnutie s predstaviteľkou „novej dramaturgie“ Natalijov Vorožbyt. “

Súťaž

Novinkou tohtoročného festivalu je súťaž o knižné odmeny. Otázky tretieho kola záujemcovia nájdu na stránke knižnice (www.kosicekmk.sk) už v pondelok, 20.7.2015. Odpovede čakáme do nedele, 26.7.2015 na adrese: sutazekniznica@gmail.com. Výherca si odmenu môže prevziať počas autorského čítania.

Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci svojho dotačného systému Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice, Poľský inštitút Bratislava, Goetheho inštitút Bratislava a České centrum v Bratislave. Záštitu nad ním prevzal primátor mesta Košice, Richard Raši.

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore